top of page

Marek a joga

           

 

Už odmalička sa môj život točil okolo športu a pobytu v prírode, čo bola ideálna kombinácia ako unaviť hyperaktívne dieťa. Či už šlo o hranie futbalu s kamarátmi, zber lesných plodov so starými rodičmi alebo objavovanie okolitých hôr s rodičmi, dôležité bolo tráviť čas na vzduchu. Časom však prišla škola, práca, povinnosti a aj napriek častému pohybu si dlhé hodiny sedenia začali brať svoju daň v podobe boľavej chrbtice. Bol najvyšší čas s tým niečo robiť.
          

 

Prišlo životné obdobie, kedy sa súčasne stretli rodinné, vzťahové a zdravotné problémy. Teraz s odstupom času mám za to, že to bol ten moment, kedy som uchopil život do vlastných rúk. Začal som opäť behať po horách, pridalo sa aj lezenie, ktoré ma fascinovalo. Adrenalín v žilách a maximálne sústredenie na každý jeden pohyb bolo to, čo mi pomohlo lepšie pochopiť svoje telo.

V roku 2018 mi kolegyňa odporučila jogu a už po prvej hodine som vedel, že to je presne to, čo mi chýba. Z cvičenia som chodil ponaťahovaný, vysmiaty a „vychillovaný“. Prvý rok to bola power joga, ktorá ma naučila základné ásany, zväčšila rozsahy a mala tiež pozitívny vplyv na vnútornú rovnováhu. Cítil som však, že ma láka pomalšie cvičenie, pri ktorom lepšie precítim každú jednu pozíciu a uvedomím si jej benefity. A tak som sa dostal k hatha a yin joge. Čím dlhšie jogu cvičím tým viac ma zaujíma vinyasa joga v rytme dychu.

Joga pre mňa znamená nájdenie fyzickej a psychickej rovnováhy, príležitosť posúvať svoje hranice a otvárať myseľ. Cesta sebapoznania a možnosť rozvoja. Cvičenie, ktoré sa dá krásne prispôsobiť tak, aby mohlo byť príjemne relaxačné ale aj poriadnou výzvou.

marek.jpg
2.jpg
bottom of page