top of page

Akupunktúra

11062b_f0cd2b56e86443d68d21b6bc12fe055c_
Image by Antonika Chanel

Akupunktúra dosahuje úspechy v liečbe, diagnostike a prevencii asi 350 rozličných ochorení. Uvedieme aspoň niektoré - najčastejšie.


Bolesť každého druhu:

bolesti hlavy, zubov a tváre, kĺbov, krížov a chrbtice, migréna, neuralgia trojklanného nervu, poúrazové a pooperačné bolesti a všetky ostatné algické stavy.


Funkčné a psychosomatické poruchy:

vredová choroba žalúdka a dvanástorníka, dyskinézy (poruchy hybnosti a funkcie) žlčníka a žlčových ciest, čriev, kardiospazmus, žalúdočná a črevná dyspepsia, chronická hnačka a zápcha, ťažkosti po infekčnej žltačke a po operáciách žlčníka a žalúdka, zvýšený krvný tlak v I. a II. štádiu, znížený krvný tlak, stenokardia (bolesť pri srdci), impotencia, frigidita, nočné pomočovanie, bolestivá menštruácia a poruchy menštruačného cyklu, primárna ženská sterilita, klimakterické ťažkosti, zvýšená únavnosť, celková telesná slabosť a malátnosť, problémy s trávením, ochorenia obličiek a močového mechúra, poruchy sluchu, chuti a čuchu, zajakavosť a iné poruchy reči, niektoré metabolické poruchy, toxické záťaže (priotrávenie) organizmu jedmi a škodlivinami z vonkajšieho i vnútorného prostredia.


Alergické a cievne ochorenia:

astma, žihľavka, senná (alergická) nádcha, atopický ekzém, poruchy prekrvenia končatín, tzv. Raynaudova a Meniérova choroba, vazoneurózy.


Neurologické a reumatické ochorenia:

neurózy, depresie, tiky a spazmy tváre, zápaly nervov, obrna lícneho nervu, poruchy hybnosti končatín a svalové spazmy, poruchy spánku, stavy po náhlych príhodách mozgových, bolesti a vertebrogénne ochorenia chrbtice, lumboischiadický, cervikobrachiálny a cervikokraniálny syndróm, artrózy, artritídy a iné choroby kĺbov, periarthritis humeroskapularis, tzv. tenisový lakeť, syndróm karpálneho tunela, osteoporóza, Parkinsonova choroba.

Psychické ochorenia:

neurózy, depresie, stavy prepracovanosti a nadmerného stresu (manažérsky syndróm), burnout  syndróm.


Iné indikácie:

ako súčasť komplexnej terapie väčšiny ochorení vo všetkých klinických odboroch medicíny.

 

V športovej medicíne:

obnova a zvyšovanie výkonnosti a odolnosti, skvalitnenie a urýchlenie liečby športových poranení, uvolnenie spazmov, preventívne a rekondičné ošetrenia, poruchy imunity, syndróm chronickej únavy, tzv. manažérsky syndróm (ťažkosti zo stresu a prepracovania).

bottom of page